Koç – Koçluk nedir?

Herkese hitap eden, kendini geliştirme ve kendi kaynaklarını kullanarak iş ve özel yaşamında başarı ve verimli bir şekilde uyumu yakalamayı sağlayan bir sistemdir.

“Coaching” kelimesi ilk 1700’lü yıllarda kullanılmıştır. Anlamı, değerli eşyaların şeylerin bir yerden bir yere taşınmasıdır. Koç, birlikte yol aldığı koçluk alan müşterisini “Tam ve bütün” kabul eder.  Onu bulunduğu bakış aşısından, başka başka bakış açılarına taşıyan profesyoneldir. Bunu nasıl yapar sizce? Tavsiye vermez, yol göstermez pekiyi bu farkındalık ve başka bakış açısına nasıl taşır? Güçlü sorular ile… (daha sonraki yazılarda bu konuya derinlemesine yer vereceğim)

Dünyada ve Türkiye’de koçluk nasıl konumlanmış ve standardlara ulaşmıştır?

Hem dünyada hem de ülkemizde şubeleri olan federasyon ve dernekler bulunmaktadır. Bunlar, ICF (International Coach Federation) AC (Association for Coaching) EMCC (European Mentoring & Coaching Council) Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı – MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) şeklindedir. Bu dernek ve federasyonların hepsi ortak etik değerlerle hizmet sunarlar. Türkiye’de yapılan ÇSGB – MYK “Koç Seviye 6” sınavı ilk olarak 29 Nisan 2017 de yapıldı. Açılan bu ilk sınava katıldım. MYK Koç Unvan ile Yeterlilik Belgesini hak kazanmak gurur vericiydi. Sizlerle tüm deneyimlerimi paylaşacağım.

Nuray EKİNCİ

ÇSGB-MYK Belgeli Koç

Eğitimci

Profesyonel Koç

www.nry.com.tr

Never Repeat Yourself

Kendini asla tekrar etme