Hayatının resmini yapmak

Hayatımızı anlamak, anlamlandırmak ve kendimizi anlamak üzerine birçok söz, makale ve kitap okudum. Sizlerde bilirsiniz insanın ve felsefenin cevaplamaya çalıştığı güçlü sorulardan en başta geleni “niçin yaratıldım?” “bu dünyada neden varım?” sorularıdır. Bu sorulara yanıt vermek bizi çok heyecanlandırırken, bir o kadar da bu sorulardan kaçarız. Çünkü cevabı öyle bir nefeste söylenecek gibi değildir.

Cevabı hemen verilemeyecek şeyi yaşamak ve oluşturmak bizim elimizde olunca işler biraz daha karışıyor. Kişi olup biteni anlamaya, anlamlandırmaya çalışırken… bir de aslında onu yaptığını, oluşturduğunu düşününce işler tamamen karışıyor. Bilinç bir şekilde hataları yükleyecek birilerini, suçluları bulmaya çalışıyor. “Ben aslında böyle biri değilim ama şu kişi ve şu olay nedeniyle böyle oldum.” demeye ve oluşan resmin kimlerin etkisiyle bu hale geldiğini anlatmakla geçirir.

Sevgili okurlarım, oluşan hayat resmi tamamen sizin etkinizle olamaz evet. Buna katkıda bulunan birçok etken var. Kimi sizden izin alır kimi almadan hayatınıza girer ve dokunur ve kendi izlerini bırakırlar.

Ama hayat resminizin anlamı sizdedir. Ya kızgınlıkla ve nefretle suçlu ararsınız ya da yaşananlara bir öğretici, bir ders gözüyle bakarsınız.

Kendinizi ve hayatı anlamaya çalışırken, değiştirebileceğiniz ilk şeyin kendiniz ve düşünceleriniz olduğunu unutmadan bir hayat dilerim. Başkasının tualiyle ve resmiyle oyalanmadan kendi hayat resminizi renklendirin…

Hayat resminizin altına imza atarken, gurur duyacağınız ve ilham vereceğiniz bir yaşam dilerim.

Nuray EKİNCİ

ÇSGB-MYK Belgeli Koç

Eğitimci

Profesyonel Koç

www.nry.com.tr

Never Repeat Yourself

Kendini asla tekrar etme