Benim MYK Koç sınav sürecim

Yeni mesleklerden biri Profesyonel Koçluk.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) bünyesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), tarafından meslek standartları oluşturuldu.

Sınav için ÇSGB tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan başvuru ile süreç başlıyor.  Türkiye’de bu sınava yetkili ilk kurum olan Anka Belgelendirme AŞ.’den sınav başvurusu ile süreç başladı.

Açılan bu ilk sınava 3 kişi girmeyi hak etmiştik. Sınav salonu bizim için hazırlanmıştı ve ortam oldukça resmi idi. Salonda iki kamera sürekli kayıttaydı. İlk defa yapıldığı için bilgi alabileceğimiz bir yer kişi yok.

Ben de İzmir’den sabah uçağıyla Ankara’ya gitmiştim. Heyecanlı ve uykusuzdum. Ne sınava katılanları ne de sınav salonundaki görevliyi tanımıyordum. 9:30 da ilk yazılı sınav ile başladık ve ardarda 4 sınava girdik. Saat 12 de sınavlar bitti.

Sonrasında, “Öğleden sonra Koçluk seans görüşmeleriniz ve mülakat sınavınız yapılacak. Katılımcıların isim listesine bakmaları önemle duyurulur. Saat 13:00 de ilk sınava girecek kişi geç kalmasın.” Sözlerini duydum ve sınav merkezinden çıkmadan listeye baktım ne göreyim listede ilk sırada adım yazıyordu. Sınav merkezine yakın bir yerde hafif bir öğlen yemeği yiyip saat 13:00 olmadan sınav merkezine gittim.

Salondan adım anons edildi ve salona girdim. Karşımda 3 jüri üyesi ve yine iki kamera kayıtta idi. Ve koçluk görüşmesi ardından mülakat görüşmesi derken saatler nasıl geçti hiç fark etmedim. Aynı gün İzmir’e döndüm ve heyecanlı bekleyiş.

15 gün sonraydı sonuçlar açıklandı. Evet başarı ile MYK Belgesi almaya hak kazanmıştım. Mesleğimde bir çok şeyin ilkini yaptım. Bu belgeyi almak ilklerden biriydi.

Şimdi MYK Koçluk sınavına hazırlanacak adaylara Mentorlük hizmeti veriyorum.

MYK belgesinin ve Meslek standartlarının tüm Profesyonel Koçlara yayılması temennisiyle.

Nuray EKİNCİ

ÇSGB-MYK Belgeli Koç

Eğitimci

Profesyonel Koç

www.nry.com.tr

Never Repeat Yourself

Kendini asla tekrar etme

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.