MYK Belgeli Koç kimdir?

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) bünyesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), tarafından standartları belirlenen Koç Meslek belgesine sahip meslek mensuplarına MYK Belgeli Koç denmektedir.

Türkiye’de Mayıs ayında ilk defa açılan bu sınava Ankara’da katıldım. Sınav hakkında meslektaşlarımdan gelen sorular ışığında bilgilendirme yazısı yazma gereği duydum.

Profesyonel Koçluk mesleğini uzun yıllardır profesyonel olarak (maddi gelir karşılığında) yapıyorum. Mesleğimiz soyut ve az bilinen kavramlardan mevcut. İnsan ve iletişim konusunda hizmet veren bir çok meslek ile karıştırılıyor, benzetiliyor.

Biriyle ilk tanışma sırasında mesleğimi sorduklarında “Profesyonel Koç”um dediğimde genellikle kısa bir sessizlik ve sonra karşı taraftan gelen sorular. “Yani Psikolojik Danışman mı? – Yani Yaşam Koçusunuz öyle mi? – Hım, Danışmansınız yani? – Rehber gibi bir şey mi?…. gibi.

Yeni mesleklerden biri Profesyonel Koçluk. Peki nedir? İşte tamda bunun cevabını vermek için Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) bünyesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), tarafından meslek standartları oluşturuldu.

Sınav için ÇSGB tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan başvuru ile süreç başlıyor.  Türkiye’de bu sınava yetkili ilk kurum olan Anka Belgelendirme AŞ.’den başvuru ve sonrası sınav günü yazılı 4 adet ardarda sınav ve 40 dakikalık Koçluk Seansı ve 10 soruluk sözlü mülakat geçirdim. 15 gün sonraydı sonuçlar açıklandı. Evet başarı ile MYK Belgesi almaya hak kazanmıştım. Mesleğimde bir çok şeyin ilkini yaptım. Bu belgeyi almak ilklerden biriydi.

Profesyonel Koçluk almak istediğinizde, hizmet veren kişinin Belgesini ve sahip olduğu Mesleki Standartların kim tarafından onaylandığını sormak sizin hakkınız. Yetkisiz ve belgesiz bir doktora gitmek istemediğimiz gibi, belgesiz birinden de Koçluk hizmetini almak istemeyiz.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli KOÇ’ları istihdam eden işverenlerin 12 aydan 54 aya kadar işveren prim desteğinden yararlanabileceğini hatırlatmak isteriz.

Meslek belgeli kişilerin istihdamına ilişkin teşvik, Bakanlar Kurulunun 2015/8321 sayılı kararı ile 31.12.2020 yılına kadar devam etmektedir.

Nuray EKİNCİ

ÇSGB-MYK Belgeli Koç

Eğitimci

Profesyonel Koç

www.nry.com.tr

Never Repeat Yourself

Kendini asla tekrar etme